Pavasario darbai

2022-02-26

Atlikti pavasario darbai kieme nulems, kaip gražiai jūsų aplinka atrodys visą šiltąjį sezoną. Kokius darbus savoje aplinkoje reikėtų nuveikti pavasarį pataria “Sodo Do” ekspertas Arnoldas Mikulėnas.

Bendra tvarka

Nutirpus sniegui ir pradžiūvus dirvai prasideda pirmieji pavasario darbai kieme – susitvarkyti. Sugrėbti nuo rudens užsilikusius senus lapus, vaismedžių krituolius ir kitas šiukšles. Nuimti augalų atramas ir apsauginius uždangalus.

Taip pat nuvalyti takelių plyteles nuo samanų, išnaikinti žoles pradedančias dygti plytelių tarpuose.

Jei turite šiltnamį, šiuo metu puikus laikas apžiūrėti jo rėmus ir jei reikia, pataisyti. Taip pat rekomenduojame primesti į šiltnamį sniego, kad šildant saulei sniegas natūraliai tirpdamas sudrėkintų žemę. Pradžiūvus, patartina nuvalyti šiltnamio stiklus ir rėmus, perkasti žemę.

Šylant orams, norėsime vis daugiau laiko praleisti gryname ore, todėl puikus metas apžiūrėti ir lauko baldus, patikrinti ir jei reikia, išvalyti lietaus vandens latakus.

Žaliosios oazės, gėlynai

Žiemą ir pavasarį rekomenduotumėm apgalvoti kur ir kokių žaliųjų oazių savame kieme norisi.

Pasibaigus naktinėms šalnoms ir sušilus žemei, sėjami ir sodinami augalai, daugiametės gėlės, formuojami gėlynai. Juos reiktų rinktis atsižvelgiant į Jūsų kieme vyraujantį dirvožemio tipą ir drėgnumą, saulės ir šešėlio santykį sklype, vyraujančius vėjus, reljefo ypatumus ir kt. Jei auginate rožes, vijoklius, vynuoges – šiuos augalus reiktų apgenėti. 

Jei vasarą norite džiaugtis žalia, tankia, sveika veja, pavasarį rekomenduojame atlikti skrafikavimo ir aeravimo darbus. Šie darbai padės atgaivinti veją pašalinant senas, sudžiūvusias jos dalis, į veją pateks daugiau oro, o tai skatins kokybišką žolės augimą.

Veja

Apžiūrėjus veją gali būti, kad reikės iš jos pašalinti pasirodžiusias jaunas piktžoles ar atsėti stipriai išretėjusias ar iššalusias vietas.

Gyvatvorė

Jei norite, kad gyvatvorė geriau augtų, turėtų daugiau šakų, būtų tankesnė ir gražesnė, formuotų naujus ūglius taip, kaip norite jūs, genėkite ją. Genėjimo darbus reiktų atlikti nelaukiant, kol gyvatvorė pasieks norimą aukštį. Nuo mažumės formuojama gyvatvorė turės daug tankesnes ir labiau žaliuojančias apatines šakas, o ne tik gražią viršūnę.

Jei gyvatvorė dar tik planuose, pavasaris pats geriausias metas ją pasodinti. Sulaukus pavasario vidurio, kai žemė pradžiūvusi ir oras atšilęs, kimbame į darbus.

Medžiai ir krūmai

Pavasarį genėti būtina kieme esančius dekoratyvinius medžius, vaismedžius ir krūmus. Šį darbą reikia pabaigti iki kol augalas dar “neatsibudo” ir nesprogo pumpurai. Genint pašalinamos senos, besiliečiančios ar labai stačius kampus sudarančios, į medžio vidų augančios šakos ar formuojama norima laja.

Jei kieme turite vaismedžių, patikrinkite, ar nereikia pašalinti apšalusią ar nudegusią nuo saulės žievę. Jei ant kamieno rasite žaizdų ar kenkėjų, reiktų pasikviesti specialistą, kad apžiūrėtų ir tinkamai gydytų augalą.   

Pavasario antroji pusė yra ir medžių bei krūmų sodinimo metas. Šio darbo ilgai neatidėliokite, nes tinkamas pavasarinio sodinimo laikas yra gana ribotas.

Tręšimas

Tam, kad jūsų veja, medžiai, krūmai, gyvatvorė, dekoratyvinės gėlės būtų sveiki, vešlūs, gražiai žydėtų, būtų atsparūs kenkėjams ir kitoms nepalankioms aplinkos sąlygoms, ankstyvą pavasarį juos reikia patręšti. Galima tręškti ir natūraliu būdu, pavyzdžiui kompostu arba specialiu, skirtu atskiroms augalų, medžių, krūmų rūšims.

Augalai tręšiami pilnai atšilus žemei, po lietaus arba nesulaukus lietaus, prieš tręšimą augalus palaistę. Po žiemos pavargusiems augalams reikia viso komplekso naudingų medžiagų – azoto, fosforo, kalio. Azoto junginiai skatina virš žemės esančių augalų dalių – spyglių, ūglių augimą. Fosforas skatina šaknų vystymąsi, padidina augalų atsparumą ligoms, greitina žaizdų gijimą. Kalis pagreitina augalų augimą.

Turėkite omenyje, kad pirmais metais pasodintų dekoratyvinių augalų tręšti nereikia, o antraisiais ir trečiaisiais metais augalus, pradedant pavasariu, rekomenduojama tręšti 3-4 kartus per metus, žinoma, įvertinus ko trūksta.

Kenkėjų naikinimas

Pavasarį drauge su visa gyvybe atgyja ir augalų kenkėjai, virusai, grybeliai ir bakterijos. Vieni kenkia medžių žievei, kiti nugraužia, naikina šviežiai besiskleidžiančius lapus bei žiedus ir kitais būdais silpnina augalus. Augalus kieme nuo kenkėjų galima apsaugoti įvairiais būdais, vienas jų – pritvirtinti gaudykles, kitas – apipurkšti tinkamomis priemonėmis.

Linkime, kad pavasario darbai jus džiugintų, o jei ne – susisiekite su mumis – padėsime.

Bundančio, ramaus pavasario!